dnes je 4.12.2024

Input:

Minimální mzda

5.1.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

5.1.3 Minimální mzda

Ing. Růžena Klímová

Minimální mzda je stanovena v § 111 odst. 2 ZP a nařízením vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí.

Příplatky ve vztahu k minimální mzdě

Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v základním pracovněprávním vztahu. Mzda, plat nebo odměna z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr nesmí být nižší než minimální mzda.

Do mzdy a platu se nezahrnuje:

  • mzda za práci přesčas včetně příplatku,

  • příplatek za práci ve svátek,

  • příplatek za noční práci a za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém prostředí,

  • příplatek za práci v sobotu a v neděli.

Jedná-li se o odměnu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, nesmí být sjednaná odměna nižší než minimální mzda. Je však nutné doplnit, že i v případě ohodnocení práce na základě dohod o pracích mimo pracovní poměr nesmí docházet ke mzdové diskriminaci a odměna by měla odpovídat nejnižší úrovni zaručené mzdy.

Pokud se jedná o nejnižší úroveň zaručené mzdy, nezahrnují se do ní stejné příplatky, které se nezahrnují do minimální mzdy.

Doplatek do výše minimální mzdy

Je-li dosažená mzda (bez výše uvedených složek) nižší než minimální mzda, je zaměstnavatel povinen doplatit zaměstnanci:

  • k dosažené mzdě rozdíl mezi touto mzdou a minimální měsíční mzdou nebo mezi dosaženou mzdou hodinovou a minimální hodinovou mzdou, přičemž je zaměstnavatel povinen sjednat předem, zda bude použita pro tento účel mzda měsíční nebo hodinová, a nebude-li to sjednáno, použije se mzda hodinová,

  • k odměně z dohody rozdíl mezi výší této odměny připadající na jednu hodinu a minimální hodinovou mzdou.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout doplatek, a to bez ohledu na jeho zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonnost v případě úkolové mzdy. Povinnost respektovat výši minimální mzdy má především zamezit případům poskytování neúměrně nízkých mezd zejména v těch povoláních, kde zaměstnavatel (třeba i právem) předpokládá, že zaměstnanec má i tzv. vedlejší příjmy, např. v pohostinství nebo v jiných službách. Rozhodně je též nutno odmítnout praxi, při níž zaměstnavatel používá minimální mzdu jako základní mzdový

Nahrávám...
Nahrávám...