dnes je 1.7.2025

Input:

§ 142-143 ZP Výplata mzdy a platu

1.7.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2.6.142
§ 142-143 ZP Výplata mzdy a platu

JUDr. Petr Bukovjan

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 119 – naturální mzda

    • § 141 – splatnost mzdy, platu a odměny z dohody

    • § 144 – splatnost a výplata odměny z dohody, odměny za pracovní pohotovost a náhrad mzdy a platu

    • § 328 – smrt zaměstnance

Z § 141 odst. 3 ZP vyplývá povinnost zaměstnavatele, aby v rámci období splatnosti (tj. kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za který mzda nebo plat zaměstnanci přísluší) sjednal (zpravidla v kolektivní smlouvě), stanovil (typicky vnitřním předpisem) nebo určil (svým rozhodnutím) pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu. Ten platí též pro náhradu mzdy nebo platu, odměnu z dohody (její náhradu) a odměnu za pracovní pohotovost, není-li mezi smluvními stranami dle § 144 ZP sjednáno jinak. V § 142 a § 143 ZP jsou pak uvedena pravidla pro výplatu těchto peněžitých plnění, včetně formy výplaty a toho, v jaké měně k ní dochází.

Forma výplaty

Do 31. 5. 2025 platilo, že mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo nebylo-li v zákoníku práce stanoveno jinak. Právní úprava tím zaručovala zaměstnanci hotovostní výplatu odměny za práci, i kdyby se to zaměstnavateli nezamlouvalo. Pokud chtěl zaměstnavatel, aby k výplatě docházelo bezhotovostně na platební účet určený zaměstnancem, musel se na tom se zaměstnancem dohodnout (a nejčastěji k tomu docházelo přímo v pracovní smlouvě, byť zákon písemnou formu takové dohody ani nepředepisoval).

Protože úhrada odměny za práci na platební účet v praxi silně převažuje, od 1. 6. 2025 se posloupnost obrátila a v současné době právní úprava upřednostňuje už bezhotovostní výplatu mzdy nebo platu. Pro tuto formu výplaty už není tedy požadována dohoda se zaměstnancem, její priorita vyplývá přímo ze zákona. Nutno ale upozornit, že bez součinnosti se zaměstnancem spočívající v určení platebního účtu, na který mu má zaměstnavatel mzdu nebo plat zasílat, to stejně nejde. Z právní úpravy totiž vyplývá, že v případě, kdy zaměstnanec:

  1. projeví s bezhotovostní výplatou písemný nesouhlas,
  2. neposkytne součinnost (typicky neurčí žádný platební účet), nebo
  3. nemá platební účet vůbec zřízený,

nezbývá zaměstnavateli nic jiného, než vyplatit zaměstnanci mzdu nebo plat v hotovosti v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu jejich výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den, na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty. Hotovostní formu výplaty si samozřejmě mohou zaměstnavatel se zaměstnancem rovnou sjednat a dát tím najevo, že bezhotovostně probíhat nebude ani v případě, že zaměstnanec platební účet má a byl by ho pro tento účel ochoten dokonce i poskytnout.

Výplata v příslušné měně

Nedojde-li k dohodě o výplatě části mzdy v naturální formě, mzdu a plat je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet v zákonných penězích – v korunách českých (platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou). Ostatně i s bezhotovostní výplatou zákon spojuje pravidlo, že zaměstnanec, kterému je vyplácena mzda nebo plat v českých korunách, může určit pro výplatu jen účet vedený v českých korunách u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva se sídlem v České republice nebo pobočky zahraniční banky se sídlem v České republice.

Není vyloučeno, aby se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na výplatě mzdy nebo platu (případně jen jejich části) v cizí měně, tj. v měně jiné, než je koruna česká, každopádně ale takové, k níž vyhlašuje Česká národní banka devizový kurz (takovou měnou je např. euro, dolar, naopak mezi nimi nefiguruje třeba ukrajinská hřivna). Do 31. 5. 2025 byla možnost dohody o výplatě v cizí měně omezena jen ve vztahu k zaměstnancům s místem výkonu práce v zahraničí. Nyní je výčet zaměstnanců, s nimiž je možné takovou dohodu sjednat, mnohem širší a zahrnuje v podstatě každého zaměstnance, u něhož figuruje nějaký cizí prvek (lze tak učinit např. s cizincem nebo fyzickou osobou bez státní příslušnosti, kteří vykonávají práci na základě povolení k zaměstnání, zaměstnanecké karty nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou

Nahrávám...
Nahrávám...