dnes je 28.3.2024

Input:

Uplatňování nároku na dávky nemocenského pojištění

10.1.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.1.1 Uplatňování nároku na dávky nemocenského pojištění

Ing. Marta Ženíšková

Žádosti o dávky nemocenského pojištění, které se uplatňují na tiskopisech v písemné (papírové) podobě, zasílá zaměstnavatel OSSZ elektronicky (naskenované) spolu s předepsaným tiskopisem "Příloha k žádosti o" dávku.

Nárok na dávku nemocenského pojištění, s výjimkou nemocenského náležejícího z důvodu nemoci nebo úrazu, uplatňuje zaměstnanec vždy u svého zaměstnavatele, včetně nároku na nemocenské z důvodu karantény, pokud nebyla karanténa potvrzena na tiskopise eNeschopenka. To platí i v případě, že nárok na dávku uplatňuje bývalý zaměstnanec. OSSZ je povinna do jednoho měsíce od obdržení žádosti o dávku tuto dávku vyplatit, jsou-li splněny podmínky pro její výplatu.

 

1. Nemocenské

Od 1. 1. 2020 nabyl účinnosti systém elektronických neschopenek (dále jen "eNeschopenka"). eNeschopenka se nepoužívá při karanténě. eNeschopenka má jen 3 díly.

Ošetřující lékař, bude-li uznávat pracovní neschopnost, odešle elektronicky rodné číslo zaměstnance na ČSSZ a obdrží obratem I. díl neschopenky (uznání dočasné pracovní neschopnosti) s jejím číslem a předvyplněnými identifikačními údaji o zaměstnanci a jeho zaměstnavatelích, které má ČSSZ v registru zaměstnavatelů a pojištěnců. Nemá-li rodné číslo, uvede číslo pojištěnce přidělené od OSSZ a nemá-li ani toto číslo, musí být uvedeno aspoň datum narození. Obdržené údaje může lékař před odesláním opravit nebo doplnit. Vyplněný první díl odešle elektronicky ČSSZ a ihned obdrží II. díl neschopenky "Průkaz práce neschopného pojištěnce" který vytiskne a předá zaměstnanci. Na III. dílu "Ukončení dočasné pracovní neschopnosti" vyznačí datum ukončení pracovní neschopnosti. Ošetřující lékař bude elektronicky sdělovat ČSSZ dále trvání pracovní neschopnosti, změnu adresy pobytu zaměstnance v době trvání pracovní neschopnosti a trvání vycházek. Ošetřující lékař musí potvrdit trvání pracovní neschopnosti aspoň jednou za měsíc, ale vždy ke 14. dnu trvání pracovní neschopnosti.

Zaměstnanec má povinnost neprodleně oznámit zaměstnavateli, od kdy byl uznán práce neschopným. Způsob oznámení je libovolný (telefonicky, mailem, osobně), zaměstnavatel si následně údaje k DPN zjistí na ePortálu nebo, je-li zaregistrován, budou mu zaslány informace do datové schránky. Zaměstnanec o nemocenské nežádá, uznání pracovní neschopnosti se považuje za žádost o nemocenské. Zaměstnanec je povinen sdělit OSSZ, jak si přeje vyplácet nemocenské v případě, kdy mu mzdu vyplácí zaměstnavatel v hotovosti; pokud toto nesdělí, nebude mu nemocenské vyplaceno.

ČSSZ zpřístupní údaje od ošetřujícího lékaře na jednotlivých dílech eNeschopenky a o oznamovaných změnách pro zaměstnavatele, pojištěnce a ošetřující lékaře na ePortálu po jejich kontrole s údaji ve své evidenci. Komunikace mezi těmito subjekty a ČSSZ bude probíhat pouze elektronicky. S dotazy a s písemnými podáními je třeba se obracet na OSSZ. Přístup na ePortál je zabezpečen, je umožněn jen na základě přístupových kódů.

Zaměstnavatel je oprávněn získávat z ePortálu údaje o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců, musí si proto vybrat způsob předávání údajů, který ČSSZ nabízí. Může si vybrat z více variant, a to i v souhrnu. Základní způsoby předávání informací z ePortálu:

  1. E-mailem. Přeposílá se informace na jeden či více e-mailů okamžitě po přijetí sdělení od ošetřujícího lékaře před kontrolou údajů. Toto je cesta nezabezpečená, proto informace je anonymní a zaměstnavatel se podrobné informace dozví po přihlášení do ePortálu.
  2. Do datové schránky, případně datových schránek určených zaměstnavatelem. Zaměstnavatel obdrží tyto informace:
    • identifikační údaje zaměstnance a zaměstnavatele,

    • číslo rozhodnutí o DPN,

    • DPN od...,

    • potvrzení o trvání DPN k...,

    • DPN do...,

    • ošetřující lékař,

    • vycházky (zobrazení v době prvních 14 dnů trvání DPN),

    • adresa v době trvání DPN (zobrazení v době prvních 14 dnů trvání DPN),

    • podezření na pracovní úraz,

    • podezření na úraz zaviněný jinou osobou,

    • podezření na požití alkoholu nebo zneužití omamných nebo psychotropních látek.

Zaměstnavatel si údaje vytiskne nebo uloží. Jeho

Nahrávám...
Nahrávám...