dnes je 29.3.2024

Input:

Příspěvek zaměstnavatele na daňově podporované produkty spoření na stáří

4.2.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.3.2
Příspěvek zaměstnavatele na daňově podporované produkty spoření na stáří

Ing. Olga Krchovová

V roce 2024 dochází v této oblasti k několika změnám. Podle § 6 odst. 9 písm. m) ZDP je i nadále od daně na straně zaměstnance osvobozen příspěvek zaměstnavatele poskytnutý na zaměstnancův produkt spoření na stáří, a to do výše limitu 50 000 Kč, který se vztahuje na úhrn příspěvků zaměstnavatele na všechny zaměstnancovy daňově podporované produkty spoření na stáří. Produkt spoření na stáří nadále zahrnuje penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění u instituce penzijního pojištění i soukromé životní pojištění, jako tomu bylo doposud. Navíc zahrnuje i dlouhodobý investiční produkt, nově zaváděný novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu. V rozsahu osvobození příspěvků zaměstnavatele tedy nedochází k podstatným změnám. Produkty spoření na stáří, které jsou daňově podporované, a to včetně všech podmínek, které tyto produkty musí splňovat, aby bylo možné na ně daňové výhody využít, jsou vymezeny v nových § 15a a 15b ZDP.

Od daně z příjmů na straně zaměstnance je osvobozen i příjem v podobě příspěvku uhrazeného zaměstnavatelem na daňově podporované pojištění dlouhodobé péče, jehož pojistníkem (tedy tím, kdo sjednal pojistnou smlouvu a je zavázán platit pojistné) je jeho zaměstnanec. Pojištěním dlouhodobé péče (§ 15c ZDP) se rozumí pojištění, jehož pojistnou událostí je závislost poplatníka nebo jeho osoby blízké na pomoci jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb z důvodu jejich dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Na straně zaměstnavatele jsou příspěvky zaměstnavatele daňově uznatelnými, a to za podmínek stanovených v § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 ZDP, tj. jako plnění vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy.

Příklad 1 – příspěvek na penzijní připojištění nebo na doplňkové penzijní spoření

Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům pravidelně měsíčně částkou 1 000 Kč na penzijní připojištění nebo na doplňkové penzijní spoření, kterou poukazuje měsíčně penzijnímu fondu. Jak se bude postupovat z hlediska daně a pojistného?

Vzhledem k tomu, že částka do výše 50 000 Kč ročně týkající se příspěvku zaměstnavatele poskytnutého na zaměstnancův produkt spoření na stáří je od daně osvobozena, nebude se zdanitelný příjem v daném roce zvyšovat o příspěvky na penzijní připojištění, protože za celý rok nebude překročena částka 50 000 Kč. Nebude se též zvyšovat vyměřovací základ pro odvod zdravotního a sociálního zabezpečení.

Příklad 2 – příspěvek na soukromé životní pojištění

Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům jednorázově 20 000 Kč na soukromé životní pojištění. Částku poukazuje jedenkrát ročně příslušné pojišťovně, u které je zaměstnanec pojištěn. Jak se bude postupovat z hlediska daně a pojistného?

Vzhledem k tomu, že částka do výše 50 000 Kč ročně není překročena, bude celý příspěvek na životní pojištění od daně osvobozen a nebude se zvyšovat ani vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení.

Od roku 2015 došlo ke zpřísnění podmínek pro osvobození příspěvku zaměstnavatele na soukromé životní pojištění. Pokud smlouva umožňuje předčasné výběry, neodpovídá novým podmínkám ZDP a příspěvek není na straně zaměstnavatele daňově účinným nákladem. Příspěvek zaměstnavatele je navíc zdanitelným příjmem na straně zaměstnance, ze kterého je nutné též odvést zdravotní a sociální pojištění. Pokud smlouva bude upravena, ale pojistník přesto v budoucnu vybere jakoukoliv částku z této pojistky, je povinen zaměstnavateli tuto skutečnost oznámit do konce měsíce, v němž výběr učinil a zaměstnavatel se rozhodne, zda bude nadále přispívat a příspěvek zdaňovat a odvádět pojistné, či přispívání zaměstnanci ukončí.

Současně je poplatník povinen podat za příslušné zdaňovací období daňové přiznání a zdanit všechny příspěvky

Nahrávám...
Nahrávám...