dnes je 28.3.2024

Input:

Novela zákonů zdravotního pojištění - přehled změn od 1. ledna 2022

15.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2021.23.03
Novela zákonů zdravotního pojištění – přehled změn od 1. ledna 2022

Ing. Antonín Daněk

S účinností od 1. ledna 2022 dochází ke změnám ve zdravotním pojištění. Podívejme se na ně. Zákonem č. 371/2021 Sb. se v základních zákonech zdravotního pojištění mění ve vybraných oblastech podmínky pro zaměstnavatele, pojištěnce i pro zdravotní pojišťovny. Jak? To je tématem následujících řádků.

ZMĚNY V ZÁKONĚ Č. 48/1997 SB.

Tento zákon řeší především účast pojištěnce v systému veřejného zdravotního pojištění. Osoba účastná tohoto systému nabývá práv a povinností a také musí mít řešen svůj pojistný vztah, neboli pojištění u zdravotní pojišťovny.

Volební komise

Jelikož se objevují úvahy o tom, v jakém druhu voleb bude umožněno hlasování ze zahraničí, jedná se v rámci technické změny o určité zobecnění, zcela setrvávající v mezích stávajícího účelu výjimky, definované v bodu 7 § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění(1.1.2022) (dále jen "ZVZP").

Podle novelou provedené úpravy se za zaměstnance nepovažují členové okrskové volební komise nebo zvláštní okrskové volební komise, kteří plní úkoly podle volebních zákonů.

Osoby samostatně výdělečně činné

Do konce roku 2021 byly ve výčtu osob samostatně výdělečně činných uvedeny v ustanovení § 5 písm. b) ZVZP například osoby podnikající v zemědělství nebo společníci veřejných obchodních společností a komplementáři komanditních společností.

S účinností od 1. ledna 2022 je pro účely veřejného zdravotního pojištění osobou samostatně výdělečně činnou:

  1. osoba vykonávající činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů,
  2. spolupracující osoba osoby podle bodu 1, pokud na ni lze podle zákona o daních z příjmů rozdělovat příjmy a výdaje na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Toto nové pojetí nic nemění na skutečnosti, že za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely zdravotního pojištění nadále považuje osoba s příjmy podle § 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Právo na změnu zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí. Přihlášku opatřenou podpisem je pojištěnec, jeho zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník povinen podat vybrané zdravotní pojišťovně v průběhu kalendářního pololetí bezprostředně předcházejícího tomu, ve kterém má ke změně zdravotní pojišťovny dojít, nejpozději 3 měsíce před požadovaným dnem změny. To znamená, že přihláška se podává od 1. 1. do 31. 3., aby byl pojištěnec přehlášen k 1. 7. téhož roku, nebo od 1. 7. do 30. 9., aby byl přehlášen k 1. 1. roku následujícího. Ve druhém a ve čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně podat nelze. Přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny lze podat pouze jednu v kalendářním roce; k případným dalším přihláškám se již nepřihlíží, a to ani tehdy, jsou-li podány ve stanovené lhůtě.

S ohledem na dosavadní nejednotnou praxi ohledně posuzování posledního dne a lhůty, která má uplynout během víkendu či ve svátek, se stanoví, že – obdobně jako v případě počítání času podle správního řádu – se tato lhůta považuje za prodlouženou do nejbližšího následujícího pracovního dne.

Přestupky

V "sankční části" zákona, nově vymezené ustanoveními § 44 ZVZP a následujícími, byly do konce roku 2021 vyjmenovány pokuty a přirážky k pojistnému. Novelou č. 371/2021 Sb. byly dotčené části přepracovány a obsahují přestupky, kterých se mohou jednotlivé subjekty dopustit, včetně horních hranic sazeb jednotlivých pokut.

V novém § 44 ZVZP jsou mj. uvedeny subjekty, které se porušením konkrétně vyjmenovaných ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění dopustí přestupku. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že se při poskytování hrazených služeb prokáže průkazem pojištěnce zdravotní pojišťovny, přestože v té době jejím pojištěncem nebyla. Za tento přestupek může zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci pokutu až 5 000 Kč.

Zdravotní pojišťovna se dopustí přestupku například tím, že:

  • nezveřejní smlouvu nebo zvláštní smlouvu anebo dodatky k nim podle § 17 odst. 9 ZVZP, § 17a odst. 2 ZVZP nebo § 39v odst. 6 ZVZP – pokuta až 10 000 000 Kč,

  • v rozporu s § 40 odst. 10 písm. a) ZVZP nevede nebo nezveřejní seznam smluvních poskytovatelů – pokuta až 100 000 Kč,

  • nezajistí svým pojištěncům poskytování hrazených služeb podle § 46 odst. 1 ZVZP (pokuta až 10 000 000 Kč), nebo

  • v rozporu s § 52 odst. 2 ZVZP uzavře smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb s uchazečem bez doporučení (pokuta až 1 000 000 Kč).

Přesnou specifikaci přestupků zdravotní pojišťovny naleznete v ustanovení § 44 odst. 6 ZVZP, tyto projednává Ministerstvo zdravotnictví. V následujícím odstavci 7 jsou uvedeny horní hranice pokuty za konkrétní přestupek.

Oznamovací povinnost zaměstnavatele a pojištěnce

Oznamování změn zdravotní pojišťovně je jednou z důležitých povinností zaměstnavatelů a pojištěnců. Povinnosti těchto subjektů jsou vyjmenovány v § 10 ZVZP. Zaměstnavatel je podle ustanovení § 10 odst. 1 ZVZP povinen nejpozději do osmi dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje, provést u příslušné zdravotní pojišťovny oznámení o nástupu zaměstnance do zaměstnání a jeho ukončení, o změně zdravotní pojišťovny zaměstnancem, pokud mu zaměstnanec tuto skutečnost sdělil, a také o skutečnostech rozhodných pro povinnost státu platit za zaměstnance pojistné. Za nesplnění oznamovací povinnosti může být zaměstnavateli uložena pokuta až do výše 200 000 Kč. 

Pojištěnec je do osmi dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje, povinen sdělit zdravotní pojišťovně podle § 10 odst. 3, 4 a 5 ZVZP například zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti, dále skutečnost, že se stal osobou bez zdanitelných příjmů podle § 5 písm. c) ZVZP, a také skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7 ZVZP, pokud tyto neoznámil zaměstnavateli. Za nesplnění oznamovací povinnosti může být pojištěnci uložena pokuta až do výše 10 000 Kč. 

Společná ustanovení k oznamovací povinnosti

Pokutu lze uložit do 2 let od dne, kdy zdravotní pojišťovna zjistila nesplnění oznamovací povinnosti plátcem pojistného, nejdéle však do 5 let od doby, kdy oznamovací povinnost měla být splněna. Při opakovaném nesplnění oznamovací povinnosti může být uložena pokuta až do výše dvojnásobku uložené pokuty. Pokuta je příjmem zdravotní pojišťovny, která ji uložila.

Oznámení údajů o pojištěnci

Podle ustanovení § 12 písm. k) ZVZP je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného

Nahrávám...
Nahrávám...