dnes je 28.3.2024

Input:

Lhůty a počítání času ve zdravotním pojištění

3.2.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

6.3.2 Lhůty a počítání času ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

Jak se počítají ve zdravotním pojištění lhůty? Tato problematika je upravena v ustanovení § 26b ZPVZP. Lhůta určená podle dní počíná dnem, který následuje po události, jež je rozhodující pro její počátek. Připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Příklad

Příklad č. 1:

Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem pracovní smlouvu od 1. 1. 2021, přičemž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v pondělí dne 4. 1. Tento pracovněprávní vztah je ukončen dohodou ke dni 30. 9. 2021, kdy zaměstnanec naposledy pracoval dne 27. 9., ve zbývajících dnech měl neplacené volno.

Protože lze podle zákoníku práce sjednat jako den nástupu do práce i den pracovního klidu, použije zaměstnavatel při plnění oznamovací povinnosti na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele kódy „P” s datem 1. 1. a „O” s datem 30. 9. Přihlásit a odhlásit tohoto zaměstnance musí zaměstnavatel nejpozději do 11. 1., resp. do 8. 10.

Příklad

Příklad č. 2:

Zaměstnanec předložil zaměstnavateli doklad o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně ke dni 19. července.

Za předpokladu, že zaměstnanec zaměstnavateli přiznání důchodu oznámil, vyplývá pro zaměstnavatele povinnost oznámit zdravotní pojišťovně za použití kódu „D” na Hromadném oznámení zaměstnavatele ke dni 19. 7. vznik nároku na platbu pojistného státem, poslední den lhůty ke splnění této povinnosti je 27. 7. Je obecně známou skutečností, že vyřízení některých dávek určitou dobu trvá, proto je zapotřebí mít každý takový případ na zřeteli a oznamovací povinnost splnit ihned poté, jakmile je příslušný doklad k dispozici.

Příklad

Příklad č. 3:

Zaměstnankyně předložila zaměstnavateli doklad o pobírání rodičovského příspěvku od 12. 7.

Pokud na sebe plynule, tedy bez přerušení, navazuje ukončení mateřské dovolené (ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství) a počátek pobírání rodičovského příspěvku, pak zaměstnavatel oznámí kódem „M” nástup ženy na mateřskou dovolenou a následně kódem „U” až ukončení pobírání rodičovského příspěvku, vše v zákonné osmidenní lhůtě. Jestliže se však v daném časovém období objeví „mezera”, musí zaměstnavatel na tuto situaci reagovat použitím kódů „U” (ukončení mateřské dovolené) a následně „M” (zahájení pobírání rodičovského příspěvku). Za zaměstnankyni je stát plátcem pojistného po celou dobu pobírání rodičovského příspěvku, což může být období až do čtyř let věku dítěte.

Příklad

Příklad č. 4:

Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem dohodu o provedení práce na období od 1. 3. 2021 (pracovat začal ve  čtvrtek dne 4. 3.) do 31. 12. 2021, kdy zaměstnanec naposledy

Nahrávám...
Nahrávám...