dnes je 29.3.2024

Input:

Doba trvání pracovní cesty

15.11.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

8.6.2 Doba trvání pracovní cesty

Ing. Karel Janoušek

Doba trvání pracovní cesty je doba od nástupu na pracovní cestu v určeném místě až do doby návratu z pracovní cesty do určeného místa ukončení pracovní cesty včetně doby výkonu práce v místě výkonu práce, doby odpočinku apod. Tuto dobu určí zaměstnavatel při stanovení podmínek konání pracovní cesty, jako čas předpokládaného zahájení pracovní cesty odchodem zaměstnance z určeného místa nástupu na pracovní cestu a předpokládaného návratu po ukončení výkonu práce do určeného místa ukončení pracovní cesty. Důležitou roli tak i v tomto případě má před pracovní cestou zaměstnavatelem konkrétně určené místo nástupu a místo ukončení pracovní cesty.

Při stanovení doby trvání pracovní cesty není zaměstnavatel ničím omezen. Pracovní cesta může trvat méně než 1 hodinu i několik měsíců. Pracovní cestou by však neměl být zastírán soukromý pobyt zaměstnance v příslušném místě.

Mzdové a platové nároky

V průběhu pracovní cesty nevykonává zaměstnanec práci nepřetržitě. Část pracovní cesty stráví cestou v určeném dopravním prostředku do místa výkonu práce a po vykonání příslušné práce zpět do místa ukončení pracovní cesty, část výkonem práce, pro který byl na pracovní cestu do určeného místa zaměstnavatelem vyslán, část čekáním, odpočinkem apod. Za dobu výkonu práce na pracovní cestě přísluší zaměstnanci samozřejmě mzda nebo plat. Podle ustanovení § 210 ZP se doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné

Nahrávám...
Nahrávám...